Не спокушай спокушеного – допоможи слабкому Ніхто не стане заперечувати, що проблема алкоголю існує, але далеко не всі уявляють, яких маштабів вона набрала. А від усвідомлення важкості проблеми залежить те, якою буде боротьба з нею. Хочу поділитись інформацією та роздумами щодо цього.
Написати про наболіле змусив проект "Общее дело". Чи спільна справа?
"Общее дело" - широкомасштабний антиалкогольний проект, навколо якого об'єднались представники духовенства, медики, науковці, соціологи, телебачення. Ціль проекту - подолання критичної ситуації, пов'язаної з алкогольною проблемою в Росії. Головний ініціатор проекту - намісник Стрітенського монастиря архімандрит Тихон Шевкунов, відомий як автор фільму "Візантійський урок" (До речі, у час занепаду в Візантії панувало жахливе п'янство).
Батюшка запропонував: "Давайте возьмемся за самое важное, что сейчас есть, - за серьезный антиалкогольный проект для всей страны. Нас очень многие поддержат, ведь нет семьи, которая бы не пострадала от пьянства". Важливо, що ніяких розпоряджень "зверху" не було. Знайшлась людина, яка надала фінансову підтримку для зйомки перших роликів соціальної реклами. Далі проект підтримали керівники "Першого каналу".
Знято декілька документальних фільмів про алкоголізм, особлива увага приділяється дитячому (!) алкоголізму. З 19 січня цього року російський Перший канал Центрального телебачення розпочав показ соціальної антиреклами алкогольних виробів. Проблема алкоголізму та сам проект обговорювався в прямому ефірі. Люди, запрошені до обговорення, притримуються зовсім різних поглядів щодо подолання проблеми алкоголізму. Попри це, всі вони були змушені визнати шокуючу реальність:
1.Середньостатистичний учень Росії випиває від одного до шести літрів пива щодня. Від двох до п'яти пляшок алкогольних коктейлів (так званих "слабоалкоголок").
2. Росія займає перше місце за кількістю хворих на алкоголізм дітей.
3. З трьох російських дітей віком від 13 до 16 років - двоє регулярно випивають. Діти, які п'ють - це не малолітні безпритульні, а - звичайні хлопчики та дівчатка з благополучних сімей.
13 - річні підлітки розповідають, що "слабоалкоголки" вживаються регулярно, замінюючи собою сік та мінералку. "Дехто просто живе цими коктейлями" - розповідає школярка.
Купити алкогольну продукцію дитині - без проблем. Розпивати можна теж де завгодно серед білого дня: у парках, на зупинках, на шкільному подвір'ї...
Молоді люди віком 17 - 20 років розповідають, як вони в далекому дитинстві пристрастились до алкоголю, а зараз мають 10-річний стаж алкоголізму...
"Декілька місяців такого споживання цих "напоїв" - і у дітей відбуваються важкі пошкодження внутрішніх органів і головного мозку.
Минає півроку, і формується залежність. У більшості випадків батьки і не підозрюють, що з дитиною щось не так. Доки у неї не з'являться психози, галюцинація, біла гарячка, абстинентний синдром..." (з коментарів до фільму «Чижик–пижик, где ты был?»).
"Все, що пов'язано з горілкою, у нас оточено брехнею"
За словами отця Тихона, проект розрахований не на алкоголіків, а на звичайних людей: "Люди хоч і розуміють, що алкоголь приносить шкоду, але не розуміють самих маштабів загрози". Правдива інформація просто не надається і тому проблема алкоголізму нам здається не такою й серйозною.
"Все, що пов'язано з горілкою, у нас оточено брехнею" - коментує ситуацію отець Тихон.
Статистика просто замовчується, в той час як Всесвітня Організація Охорони Здоров'я стверджує: якщо в країні на душу населення вживається в рік більше 8 літрів алкоголю (мається на увазі чистий спирт), то відбувається невідворотнє згасання етносу. В Росії ж вживається 16-18 літрів на рік. Це за офіційними даними, тобто тіневий сектор не враховується. Спеціалісти стверджують: 50% виробництва міцних напоїв відноситься якраз до цього, неврахованого тіньового сектору. Тоді кількість алкоголю на людину з 18 літрів відповідно ще більше зростає.
37 відстоків всіх злочинів в Росії скоюється людьми в нетверезому стані. Половина самогубств і 80 відсотків вбивств скоюється в стані сп'яніння (при цьому біля половини вбитих - п'яні в момент вбивства). За даними МВС РФ за 2004 рік, щорічно біля 30 000 неповнолітніх осуджуються за злочини, скоєні в нетрезому стані.
ВООЗ повідомляє: із 100 школярів - випускників шкіл 2009 року, 90 англійських учнів доживуть до пенсії, а російських - лише 40. І головна причина цього – алкоголь(1).
Ситуація в Україні
Від Росії ми мало в чому відстаємо. Україна - один зі світових лідерів за рівнем вимирання населення. Смертність уже багато років поспіль значно перевищує народжуваність. В Україні споживають біля 12 літрів алкоголю на особу щороку. "Українці на межі вимирання" - так говорять соціологи про ситуацію, яка склалась.
За 17 років населення України скоротилося на п’ять з половиною мільйонів.
За даними сучасних досліджень найважливішими факторами демографічної кризи в Україні є алкоголь та інші наркотики. Вже кілька років поспіль ВООЗ називає алкоголь поряд з тютюном провідними факторами ризику для здоров'я українців.
Голова Національної ради з питань охорони здоров'я при президентові України Микола Поліщук повідомляє, що Україна втрачає щороку понад 40 тисяч своїх громадян, загибель яких обумовлена алкоголем.
Це близько 8 тисяч отруєнь, ще 8 тисяч - кардіопатій, а також інші захворювання та нещасні випадки, пов'язані з вживанням алкоголю. Крім того, за його словами, в Україні зараз фіксується 25-30% випадків дитячої патології новонароджених, і дуже часто причиною цього є саме алкоголь, тобто вживання алкоголю як мамою, так і татом. Але цей факт зазвичай не розголошується...
Щодо дітей. Майже 40% київських дітей віком від 10 до 16 років вживають спиртні напої. 14% з цих підлітків вживають алкоголь щоденно, а майже половина - тричі на тиждень. З тих дітей, які полюбляють випити - 46% дівчата. Трохи власних спостережень
У наш час знайти родину, яка не має постраждалих від алкоголю вкрай складно. Чоловік не "просихає", син - підліток пропадає вечорами невідомо де. У парку: діти 13 - 17 років з пляшкою пива чи іншого алкогольного коктейлю. Шкільні дискотеки та свята - без пива та коктейлю не обходяться.
Я - вчорашня учениця середньої школи і пам'ятаю: клас нараховує 30 учнів, майже половина з них - щодня - через день між уроками(!) втамовують спрагу пивом чи алкогольним коктейлем. Можна уявити, які свята у цих дітей, якщо будень не обходиться без слабоалкоголок. Ми, старшокласники, були шоковані, коли бачили шестикласника з пивом та сигаретою неподалік від школи, а за декілька років це явище стало звичним.
Попри те, що вхід у нічний клуб - з 18 років, серед відвідувачів чимало дітей від 13-14 років. Вони тут "культурно" розважаються та піднімають настрій алкоголем, тютюном, "колесами" та різними "порошками".
Якими виростуть ці діти і чи взагалі вони виростуть? Згадаймо, що й без алкоголю до абсолютно здорових відносять тільки 23% дітей. Тоді як 29% учнів мають функціональні відхилення, а в 47% хронічні захворювання.
Не спокушай спокушеного – допоможи слабкому
«Краще не їсти м`яса, ані пити вина, ані робити такого, від чого брат твій гіршиться, або спокушується, або слабне». (Рим. 14, 21).
Сильніші повинні допомагати слабшим: молитвою, власним подвигом, власним прикладом. Святий апостол Павло вчить: «Носіть тягарі один одного, і так виконаєте закон Христа»(Гал. 6,2).
Якщо кажуть, що я знаю міру в спиртному за святковим столом, а мій ближній в цьому слабкий, то, йдучи за голосом Христової любові, я стараюсь не спокушати цього ближнього. Справді, заповідь "возлюби ближнього…" повинна проявлятися у ділі, а не в слові.
Не дарма святий апостол Павло казав: "якщо їжа спокушає брата мого, не буду їсти м'яса вовік, щоб не спокусити брата мого" (1 Кор. 8).
Чоловік алкоголік не може не пити. Але заради його любляча дружина може відмовитись від алкоголю на свята, і взагалі не тримати у себе вдома алкогольних напоїв. Сила для того й дана, щоб віддавати її слабшим.
Я особисто знаю православні сім'ї (слава Богу, що і моя належить до таких), де алкоголь відсутній. Гості знають, що в сім'ї такий порядок і поважають такий уклад.
Ще один аспект - свято. Чому його так важко уявити без алкоголю? Подумати тільки - на свято благодатна, духовна радість! Чи потрібно, якщо це справжня радість, доповнювати її чаркою?
Якщо мені вистачає радостей без алкоголю, а чоловік (дружина, син, дочка) мені дорожчий, то навіщо його спокушати?
Висновок
Проблема вийшла за усі рамки і тому вирішення її повинно бути радикальнішим. Ми не можемо зупинити рекламу алкоголю - можна запустити антирекламу - власний приклад.
Ми можемо відмовитись від вживання алкоголю, до якого ми не пристрастились, але пристрастились наші діти, наші близькі. Оце буде реальною і потрібною підтримкою не тільки нашим близьким, а й усьому суспільству, що потопає в алкогольному болоті. І це – мізер в порівняні з тою любов'ю, про яку говорить Господь: "Немає більшої любові за ту, коли хто душу покладе за друзів своїх." (Ін. 15, 13).
(1) Показовим явищем є визначення Держстандартом протягом останніх 20 років поняття «етиловий спирт»:
Рік 1972:
"Этиловый спирт - легко воспламеняющаяся, бесцветная жидкость с характерным запахом, относится к сильнодействующим наркотикам, вызывающим сначала возбуждение, а затем паралич нервной системы." Алкоголь - НАРКОТИК.
Рік 1982:
"Этиловый спирт - легко воспламеняющаяся, бесцветная жидкость с характерным запахом, относится к сильнодействующим наркотикам." Дія наркотика проігнорована.
Рік 1993:
"Этиловый спирт - легковоспламеняющаяся, бесцветная жидкость с характерным запахом."
Так, за 20 років етиловий спирт із сильнодіючого наркотика, що викликає спочатку збудження, а потім параліч нервової системи перетворився на рідину з характерним запахом...
Зоя Шайнюк
|